Kúpa investičného bytu v Bratislave sa na papieri javí jednoducho: zaplatíte kúpnu cenu, prenajmete byt a každý mesiac dostávate nájomné. Skutočný čistý výnos po dani, fonde opráv a príležitostných prázdninách je však výrazne nižší, než ukazuje hrubý výpočet. Tento modelový prípad vás prevedie každým krokom — od kúpy 2-izbového bytu v Ružinove až po reálny čistý výnos. Iný pohľad na nájom 2-izbového bytu v Ružinove ponúka modelový výpočet výnosnosti prenájmu.
Modelový prípad: 2-izbový byt v Ružinove
Vstupné parametre modelu:
| Položka | Hodnota |
|---|---|
| Kúpna cena bytu | 215 000 € |
| Vlastné zdroje (20 %) | 43 000 € |
| Hypotekárny úver | 172 000 € |
| Úroková sadzba | 3,89 % p.a. (fix 5 rokov) |
| Splatnosť | 30 rokov |
| Mesačná splátka hypotéky | 810 € |
| Mesačný nájom | 850 € |
Toto je modelový prípad pre ilustráciu princípov investičného výnosu. Skutočné parametre závisia od konkrétnej nehnuteľnosti, bonity žiadateľa a aktuálnych sadzieb.
Hrubý výnos: prvý pohľad na čísla
Hrubý ročný výnos zo 850 € mesačného nájmu:
- Ročný príjem z nájmu: 850 × 12 = 10 200 €
- Hrubý výnos z kúpnej ceny: 10 200 / 215 000 × 100 = 4,74 %
Na prvý pohľad solídne číslo. Realita je však iná.
Skutočné náklady: čo výnos znižuje
1. Fond opráv a správa domu
Priemerný mesačný príspevok do fondu opráv pri Ružinovských bytovkách sa pohybuje medzi 55 – 90 € mesačne, v závislosti od veku a stavu domu. Počítajme s 70 €.
2. Poistenie nehnuteľnosti
Poistenie bytu (stavebné aj zariadenie) pri prenájme: 28 – 35 € / mes. Počítajme s 30 €.
3. Prázdniny a obmena nájomníka
Realisticky počítajme s jedným mesačným výpadkom nájmu raz za 2 roky = 0,5 mesiaca ročne = 425 €/rok.
4. Údržba a drobné opravy
Na byt v prenájme počítajte priemerne 0,5 – 1 % z hodnoty bytu ročne na údržbu. V tomto prípade: 215 000 × 0,7 % / 12 = 125 € / mes (respektíve 1 505 € / rok).
5. Daň z príjmu z prenájmu
Pri prenájme (§ 6 ods. 3 zákona o dani z príjmov) sa paušálne výdavky uplatniť nedajú — odpočítať môžete len preukázateľné výdavky. Príjem do 500 € ročne je oslobodený, výdavky sa potom krátia v pomere zdaniteľnej časti príjmu. Model pre prvý rok:
- Prijaté nájomné (po výpadku 0,5 mesiaca): 9 775 €
- Oslobodená časť: − 500 € → zdaniteľný príjem 9 275 €
- Preukázateľné výdavky: úroky z hypotéky 6 636 €, fond opráv 840 €, poistenie 360 €, údržba 1 505 € = 9 341 €, po pomernom krátení cca 8 863 €
- Základ dane: cca 412 €
- Daň 19 %: cca 78 € ročne
Vysoké úroky v prvých rokoch hypotéky teda daň takmer celú pohltia. Ako úroky klesajú, daň rastie.
Upozornenie: daňové pravidlá závisia od celkovej výšky vašich príjmov a individuálnej situácie. Odporúčame konzultáciu s daňovým poradcom.
Výsledkový model: čistý cash flow
| Položka | Mesačne | Ročne |
|---|---|---|
| Nájomné | + 850 € | + 10 200 € |
| Splátka hypotéky | − 810 € | − 9 720 € |
| Fond opráv | − 70 € | − 840 € |
| Poistenie | − 30 € | − 360 € |
| Prázdniny (priemer) | − 35 € | − 425 € |
| Údržba (priemer) | − 125 € | − 1 505 € |
| Daň (model, 1. rok) | − 7 € | − 78 € |
| Čistý cash flow | − 227 € | − 2 728 € |
Záver modelu: Pri tomto nastavení je mesačný cash flow záporný o 227 €. Investor teda každý mesiac dopláca na udržanie investície pri živote.
Prečo to neznamená, že investícia je zlá
Záporný mesačný cash flow nevylučuje dobrú investíciu — kľúčové sú tri ďalšie faktory:
a) Splácanie istiny
Každou splátkou hypotéky znižujete dlh. V prvom roku z mesačnej splátky 810 € ide na istinu cca 252 €, na úrok cca 558 €. Za 30 rokov zaplatíte hypotéku a vlastníte byt bez dlhu.
b) Zhodnotenie nehnuteľnosti
Bratislavské byty rástli v priemere 5 – 8 % ročne za posledných 10 rokov. Aj konzervatívny rast 3 % ročne z hodnoty 215 000 € znamená 6 450 € ročne — teda reálny výnos napriek zápornému cash flow.
c) Páka (leverage)
Investovali ste vlastných 43 000 €. Ak byt stúpne o 10 % (21 500 €), váš výnos na vlastnom kapitáli je 50 % — bez ohľadu na to, že dlh financuje zvyšok.
Kedy tento model dáva zmysel?
Investičný prenájom sa oplatí pri splnení aspoň dvoch podmienok:
- Dlhodobý horizont — minimálne 10 – 15 rokov (klesá dlh, rastie hodnota)
- Stabilita príjmu — schopnosť doplácať cash flow aj pri výpadku nájomníka
- Lokalita s dopytom — Ružinov, Staré Mesto, Petržalka-sever si udržiavajú vysokú obsadenosť
Alternatíva: nákup za hotovosť
Keby ste byt kúpili bez hypotéky:
- Cash flow: 850 − 70 − 30 − 35 − 125 = +590 € / mes
- Čistý ročný výnos: 590 × 12 = 7 080 €
- Výnos z investovaného kapitálu (215 000 €): 3,29 % netto
Ide síce o lepší mesačný cash flow, ale nulový leverage efekt.
Praktické odporúčania
Ak uvažujete o investičnom byte v Ružinove alebo okolí, zohľadnite tieto body:
- Overujte fond opráv — stará bytovka s nízkym fondom opráv je časovaná bomba
- Počítajte s 10 % nákladmi ročne z nájomného na prázdniny a opravy
- Predbežný výpočet splátky hypotéky je základ — porovnajte s trhovou výškou nájomného ešte pred podpisom zmluvy
- Nájomná zmluva na dobu určitú znižuje riziko problematického nájomníka
Článok je modelovým príkladom pre vzdelávacie účely. Konkrétna nehnuteľnosť, vaša bonita a aktuálne podmienky trhu sa môžu líšiť. Ak hľadáte pomoc s výberom investičného bytu alebo potrebujete reálne trhové dáta, kontaktujte tím RK Renami.
Článok je informatívny prehľad, nie daňové ani právne poradenstvo. Konkrétny prípad konzultujte s daňovým poradcom alebo advokátom.
Tento článok bol pripravený s pomocou umelej inteligencie (AI). Slúži na všeobecnú informáciu.