Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Prečo už prenájom nehnuteľností nemusí byť ziskový?

Pridané: 10.9.2019

Nehnuteľností stále rastú 1Q 2021 15,5% medziročne udáva NBS. Dopyt je stále rastie, ponuky sa zužuje. Za dôsledok to má neistota na trhu, ktorá bola signalizovaná, úž pred pandémiou v januári 2020. Na koniec prišiel zlom lockdown a situáciu už všetci poznáme.

Prejavilo sa to zjavne nedostatok na trhu, či už v automobilom priemysle nedostatkom čipov, ale aj na trhu s bielou a čiernou technikov, ale aj v dodávaní bicyklov od výrobcov v neposlednom rade vidím krízu nedostatku materiálu aj v stavebníctve. Ceny išli rapídne hore v niektorých prípadoch aj o stovky %.

Na druhej strane ľudia zistili, že môžu pracovať aj z domu vytvoril sa nový fenomén Home office. Niektorý zamestnanci sa však vrátiť do práce odmietajú. Veľa firiem rieši tento stav, ako ich prinútiť sa vrátiť k rutine.

Nakoniec môžeme zrátať plusy a mínusy home office, zamestnanec môže pracovať z domu, nemusí cestovať, je efektívnejší, čas využíva na svoje potreby.

Mínusy sú snáď stereotyp a nízka sociálna integrita s kolegami v kuchynke.

Vráťme sa k pôvodnej myšlienke pracovať s domu. Mnoho ľudí býva v meste napríklad v Bratislave, len kvôli práci. Platí mesačne nájom má vyššie náklady na život ako taký. Príležitosť byť na home office umožnila sa vrátiť späť k rodine.

 

V hlavnom meste bolo veľa bytov prenajatých, študentom, pracujúcim, turistom, tieto skupiny sa po pandémií veľmi zredukovali. Fenomén posledných rokov krátkodobý prenájom takmer zmizol s ponuky a to takmer žiadnym dopytom turistov pre obmedzené cestovanie.

 

Prenajímatelia bytov určených na krátkodobé prenájmy sa museli vrátiť k dlhodobých prenájmom. To vytvorilo na trhu veľkú ponuku bytov určených na prenájom no dopyt sa zmenšil úmerne pre absentujúcich študentov a hlavne turistov.

 

Tento fenomén má za následok zníženie výšku nájmu o 10-20 % a to znamená nájom nemusí tvoriť zisk

 

Príklad: 2 izbový 60 m2 Centrum cena 220 000 eur,- nájom dlhodobý 800 eur, energie 240 eur,- krátkodobý nájom priemer 1200 eur,- hypotéka 648,61 eur,-

 

Náklady na tento byt sú 888,61 eur, nájom 800 zostáva v strate 88,61 eur,- v prípade, že sa majiteľovi podarí tento byt prenajať v požadovanej cene prípadne bude musieť cenu znížiť o 10%-20% čím mesačne prehĺbi svoju stratu. Tento príklad je orientačný opačne sa nájomcom viac oplatí byť v nájme ako platiť náklady, to sa za posledné roky výrazne zmenilo doteraz ta suma bola zvyčajne menšia ako v prípade nájmu.