Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Kedy investovať do nehnuteľností?

Pridané: 29.6.2020

Vlastníte nehnuteľnosť byt alebo dom? Máte ju viac ako 10 rokov? Investovali ste do nehnuteľnosti? Na Slovensku je to fenomén, ale sme jedna z mála krajín sveta, kde na počet obyvateľov je percento vlastníctva tak enormné. Na porovnanie so západnými ekonomikami napr. v Nemecku tvorí len 40%.

Platí tu známe pravidlo vlastniť znamená sa starať udržiavať (zveľaďovať).

 

Vráťme sa do nedávnej minulosti na Slovenku sa stavali domy a byty ako huby po daždi, sused pomohol susedovi a opačne, k bytu sa stačilo prihlásiť alebo sa správne zamestnať. Dnes je svet iný. K vlastníctvu nehnuteľnosti nepotrebujete byť zručný ani mať dobrých susedov je to skôr rarita. Samozrejme potrebujete mať hlavne kapitál, či už vlastný alebo cudzí.

Mnoho z nás sa ocitne v životnej situácie riešenia nehnuteľnosti, či už prvej kúpy alebo neskôr predaj. Výmeny za väčšiu, krajšiu, modernejšiu.

 

Na trhu sú boli a budú nehnuteľnosti staré, nové, prerobené, nedostavané, takzvané na papieri a podobne.

 

Každý sa zamyslí kúpim novú nehnuteľnosť alebo kúpim staršiu a si ju prerobím alebo opačne predám ten byt ako je radšej za nižšiu cenu alebo ho najskôr zrekonštruujem a predám so ziskom.

V tejto rovine tohto článku sa dostávame do bodu, kedy moja prax a skúsenosti ukázali. Radšej si požičiam viac peňazí a nech to mám všetko hotové bez starostí.

 

Musím podotknúť jedno nové neznamená kvalitné a staré neznamená nekvalitné opotrebované. Samozrejme na túto tému sa dá rozprávať dlho, avšak lepšie je priložiť ruku k dielu a vybudovať si vlastné bývanie podľa svojich predstáv. Nie vždy treba prerobiť všetko. V prípade predaja staršej nehnuteľnosti je vždy dobre zvážiť, či pred predajom sa neoplatí najskôr investovať, až potom predať s vyšším ziskom

 

Príklad: byt 3 izby pôvodný stav 72 m 2 Ružinov cena 169 000 eur,- rekonštrukcia 20 000 eur,- predajná cena po rekonštrukcií 220 000 eur,-